Hľadáte stále nové inšpirácie na vaše výlety? Štiavnické vrchy sú proste čarovné.

Banská Štiavnica. Okresné mestečko v Štiavnických vrchoch, ktoré ťa opantá už pri prvej návšteve a budeš ho milovať navždy, pretože lásku tu cítiť na každom rohu. Už v 19. storočí, keď Sládkovič napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete, Marínu, bolo jasné, že o pár storočí neskôr bude z tohto mesta a miesta celosvetový unikát.
Poďme spolu preskúmať zaľúbenú Štiavnicu a jej históriou poprepletané uličky, ktoré mne osobne pripomínajú rozkošné ulice Lisabonu. Neraz budeš myslieť na to, ako by sa tu zišla poriadna portugalská zubačka.

V Banskej Štiavnici som študovala 5 rokov. Za ten čas si ma úplne získala, a tak som sa pár mesiacov po strednej škole rozhodla sem tak trochu presťahovať. Nie je to vlastne nič nové, len už každé ráno nevstávam na intráku smer škola, ale namiesto toho mi ranný úsmev na tvári vyčarí výhľad z bytu na Nový zámok a centrum mesta. A je to nádherný pocit!

Banská Štiavnica centrum letecka
Banská Štiavnica centrum letecka

Niečo málo o Banskej Štiavnici

Od roku 1993 mesto patrí do svetového dedičstva UNESCO a veľmi významnou osobnosťou, ktorá tu zohrala svoju rolu, bol, okrem Andreja Sládkoviča, aj botanik, geológ a paleontológ Andrej Kmeť. Kmeť zostavil herbár obsahujúci cez 72 tisíc položiek. Len si predstav, aké je to množstvo!

História Banskej Štiavnice siaha ďaleko do minulosti. Banské mesto, ktoré je priamou súčasťou najväčšieho vulkanického pohoria na Slovensku, sa preslávilo ťažbou striebra a čiastočne aj zlata. V druhej polovici 18. storočia, za čias Márie Terézie, tu bola zriadená prvá vysoká škola technického charakteru na svete a Banská Štiavnica sa stala centrom rozvoja banskej vedy a techniky v Európe.

Ak niekedy budeš cestovať do Banskej Štiavnice a chceš si obzrieť väčšinu krás mesta, jeden deň ti tu určite stačiť nebude. Vtedy ti odporúčam booknuť si nejaké ubytko, ktorých je tu neúrekom a výber je naozaj široký.

Ubytovanie si jednoznačne nájde každý, cenové rozpätie je rôznorodé, v závislosti od typu ubytka, počnúc turistickými ubytovňami, útulnými penziónmi či modernými apartmánmi v hoteloch historických budov.

Ubytovanie v Banskom Studenci.

Tomuto čarovnému miestu sa proste nedá odolať Chalupa Zátišie
Štiavnické uličky IV